Bolunethaber.com

BOLU ÇİFTÇİSİNE AYÇİÇEĞİ VE MISIR TOHUMU DAĞITIMI YAPILDI

BOLU ÇİFTÇİSİNE AYÇİÇEĞİ VE MISIR TOHUMU DAĞITIMI YAPILDI

Bolu Valisi Ahmet Ümit, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, arz açığı olan ve stratejik öneme sahip ürünlerin üretiminin arttırılması amacıyla yürütülen “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi” kapsamında çiftçilerimize yağlık ayçiçeği ve silajlık mısır tohumu dağıtımı yaptı.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü bahçesinde gerçekleşen tohum dağıtım törenine Bolu Valisi Ahmet Ümit, Tarım ve Orman İl Müdürü İzzet Murat, İl Genel Meclisi Başkanı Yaşar Yüceer, daire müdürleri, muhtarlar ve çiftçiler katıldı.

Dağıtılan tohumların çiftçilerimize bol ve bereketli olmasını dileyen Bolu Valisi Ahmet Ümit,” Çiftçilik; tarihin en eski ve en onurlu mesleğidir. Bilimsel araştırmalara göre bundan 12 bin yıl önce bu topraklarda yani Anadolu’da başlayan çiftçilik önemini hiçbir zaman kaybetmedi. Çiftçilerimiz büyük bir gayretle ve alınteriyle her koşulda toprağı işleyen toplumun kahramanları aynı zamanda da toplumun patronlarıdır. Çünkü çiftçiler dünyada milyarlarca insanın olmazsa olmazı olan gıdasını üretiyorsunuz. Her şeyi üretebilmek mümkünken toprağın üretilmesi ya da toprağın verdiği mahsülü başka bir yerden temin edebilmeniz mümkün değildir. Dolayısıyla bu bilinçle hareket ederek toprak, su, hava ve çevre dörtlüsünü korumak ve geliştirmek de hepimizin asli vazifesidir. Bu konuda bütün çiftçilerimizin ve vatandaşlarımızın hassasiyet göstermesini bekliyoruz” dedi.

Tarım ve hayvancılık sektörünün maddi her türlü desteğe lâyık olduğunu belirten Bolu Valisi Ahmet Ümit,” Bugün çiftçilerimize dağıtmış olduğumuz tohumlarla 21 bin ton ürün elde edilerek 36 Milyon 500 bin Tl’ lik üretim değeri sağlanacak inşallah. Bizler devletimizin tüm imkanlarıyla ülkemizin dört bir yanında olduğu gibi İlimizde de çiftçilerimizi desteklemeye devam edeceğiz.

Bu vesileyle; her türlü takdirin üzerinde olan tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımıza canı gönülden teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyor, aileleriyle birlikte sağlık, afiyet ve bereketli bir yaşam diliyorum” dedi.

İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet Murat, ilimiz ve ülkemiz tarımını desteklemek için hayata geçirilen proje kapsamında çiftçilerimize yapılan/yapılacak olan tohum dağıtımı hakkında bilgiler aktardı.

Konuşmaların ardından proje kapsamında 27 bin dekarlık alana ekilmek üzere temin edilen 800 paket yağlık ayçiçeği tohumu ile 380 paket silajlık mısır tohumu,  Vali Ahmet Ümit ve programa katılan protokol üyeleri tarafından hak sahibi çiftçilere dağıtıldı.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ